Çocuğun Toplumsallaşmasında Eğitimin Rolü

Çocuğun toplumsallaşması için aile üyelerinin özellikle anne babanın psikolojik durumu da oldukça önemlidir. Ruhsal bozukluğa sahip bireylerin bulunduğu ailelerde anne babalar ya ilaç kullanmakta ya alkolik olmakta ya da depresif ve diğer psikiyatrik düzensizlikleri göstermektedirler.

Bu anne babalar çevrelerindeki kişilerle iletişim kurmakta zorluk çekerler. Ailenin ortak hedeflere yönelik bir şekilde çalışmak için kendini disipline etme yeteneği düşük olur. Sonuç olarak ‘ergen’ bu tür psikiyatrik bir bozukluğu olan bir kişiyle yaşamayı tolere edemeyebilir. Bunun sonunda sapmış davranışlara ya da intihara yönelebilir. Bu son derecede önemli bir durumdur.

Bu nedenle anne baba olacak kişilerin anne baba olmaya karar vermeden önce kendilerini tarafsız bir gözle test etmeleri gerekir. Bu söylenenin yapılması çoğu kez oldukça zordur. Bu bakımdan takip edilmesi gereken daha iyi bir yol anne baba adaylarının başata aile büyükleri olmak üzere çevrelerindeki eş dost ve yakınlarının kendileri hakkındaki değerlendirmelerine çok dikkat etmeleri ve onlardan gelecek her uyarıyı dikkate almaları gerekir.

Herhangi bir şekilde psikolojik bir rahatsızlıkları var ise ve bunun bilincinde iseler uzman bir doktordan onay almadan anne baba olmamalıdırlar. Çünkü çocuk sahibi olduklarında artık yaşam sadece kendilerine ait değildir. Artık bakmak, büyütmek, sağlıklı, mutlu, kendisi ve toplumla barışık olarak yetiştirmekle yükümlü oldukları bir çocuk vardır. Bu çocuğun topluma yararlı bir insan olarak yetişmesini sağlamak en önce anne babanın görevidir.

Reklamlar

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: