Görsel Okuryazarlık Nedir Hakkında Bilgi

Görsel okuryazarlık ile ilgili tartışmaların insanın kendini ifade etmeye çalışması ve kendi hikayesini anlatmaya çabalamasının tarihi ile paralel olduğunu söyleyebiliriz. İnsan, günlük hayatı içerisindeki deneyimlerini, korkularını, heyecanlarını, mutluluklarını ve daha birçoğunu belli bir anlatım içerisinde gerçekleştirmeye çalışmıştır.

İnsanoğlu kendini ifade etmeye ilişkin çabasını sürdürdükçe bir yandan da bu ifadelerin karşılığı olan “anlamları” çözebilmek, anlayabilmek ve tartışabilmek de onun için önemli hale gelmiş. İşte bu
yüzden görsel okuryazarlığın temelinin ve sürecinin insanın tarihiyle beraber başladığını ve şekillendiğini söyleyebiliriz.

İnsanın yaşantısındaki ilerleyişi süresince ve yaşanan kültürel gelişmeler sonucunda en önemli aşamalardan birinin yazı olduğunu görüyoruz. Yazıya ilişkin ilk çalışmalar küçük kil tabletler üzerinde yer alıyor. Ticari kayıt için ilk yazıların İsa’dan önce ikinci yüzyılda kullanıldığını ve bunun için kil tabletlerden yararlanıldığını anlıyoruz. Zaman sürecinde görsel okuryazarlık açısından karşımıza farklı örnekler çıkıyor.

Farklı malzemelerden yararlanılarak hazırlanan kağıtlar, görsel yol göstericiler olarak haritalar ve farklı yüzeylerde tasarlanmış çizimler ile resimler tarih içindeki yolculukta yerlerini alıyor

Reklamlar

Bir Yanıt to “Görsel Okuryazarlık Nedir Hakkında Bilgi”

  1. esma Says:

    çok beğendim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: